zmęczony pęcherz moczowy podczas zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego – gdy sikanie staje się horrorem

Większość kobiet i dziewczyn zna to uczucie: pieczenie podczas oddawania moczu, co 5 minut lecisz do toalety, a tam raptem dwie kropelki moczu. 

Zapalenie pęcherza moczowego to nic innego niż stan zapalny dróg moczowych wywołany przez obecność drobnoustrojów

Najczęściej są to bakterie E.coli (NIE E.cola!), ale przyczyną mogą być również grzyby, wirusy, Chlamydia czy dwoinka rzeżączki.

Kobiety niestety są bardziej narażone na takie infekcje, a wynika to z ich anatomii. Cewka moczowa jest krótsza u kobiet niż u mężczyzn. Dodatkowo jej ujście jest blisko pochwy i odbytu, gdzie bakterie są obecne w dużych ilościach.

Jeżeli więc poczujesz szczypanie czy pieczenie podczas oddawania moczu, nieprzyjemny zapach moczu lub mętny mocz, bolesne parcie na mocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, ból podbrzusza lub pojawi się niewielka ilość krwi w moczu, prawdopodobnie masz zapalenie układu moczowego. (Oczywiści mogą być też inne przyczyny.) Najlepiej udaj się do swojego lekarza rodzinnego – nie musisz od razu pędzić do urologa. Ten może w pierwszej kolejności wypisać antybiotyk, który będzie miał szeroki zakres działania na różne drobnoustroje. Leki rozkurczowe również przyniosą dodatkową ulgę, tak samo jak stosowanie ciepła, np. termofor.

Pomocne będzie ogólne badanie moczu, jednak same objawy są często wystarczające, aby podjąć szybkie leczenie. 

Pamiętajcie, aby próbka moczu oddawana do badania była z tak zwanego środkowego strumienia (chyba że lekarz zaleci inaczej): czyli wcześniej oddajemy niewielką ilość moczu do sedesu, resztę zaś do pojemnika przeznaczonego na mocz. Taki plastikowy pojemnik kupicie w aptece. 

Proszę nie używajcie do tego szklanych pojemników po żywności! Mocz w słoiku po kiszonych ogórkach nie wygląda zbyt apetycznie, a poza tym nie nadaje się do badania. Wynik próbki oddanej w trakcie miesiączki może być niewiarygodny, ze względu na śladowe ilości krwi, która może trafić do pojemnika podczas oddawania moczu. Pojemnik zanieś jak najszybciej do laboratorium, a jeżeli nie możesz, przechowaj w lodówce nie dłużej niż 24 godziny (posiew – do 4 godzin).

Jeżeli mamy do czynienia z ostrą infekcją (objawy rozpoczęły się gwałtownie) leczenie można rozpocząć bez wykonania posiewu moczu. Nie jest to badanie konieczne.

Jednak przy przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego, jak i nieskutecznej pierwszej terapii antybiotykiem wskazane jest wykonanie posiewu, a nawet antybiogramu (badanie wrażliwości drobnoustroju na antybiotyki). Szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży. Nie należy jednak podczas oczekiwania na wynik posiewu zwlekać z leczeniem!

Czasami posiew moczu może być ujemny (nie wykaże drobnoustrojów) mimo objawów wskazujących na zapalenie pęcherza. Może tak być na przykład w przypadku innego podłoża infekcji niż bakteryjnego lub przy innych chorobach dające podobne objawy.

Pamiętajcie, aby posiew wykonać przed przyjęciem cyklu antybiotyku lub po, jeżeli jest to badanie kontrolne. Jeżeli oddacie mocz do posiewu podczas leczenia antybiotykiem, bakterie mogą być już niewykrywalne a badanie bezużyteczne.

Warto pamiętać, że obecność bakterii w moczu przy braku objawów nie jest podstawą do leczenia. Wyjątkiem są kobiety w ciąży i osoby przed planowanym zabiegiem urologicznym.

Jak zapobiegać infekcji oraz nawrotom infekcji?

  • pij dużo płynów, co najmniej 2L dziennie (najlepiej woda niegazowana)
  • nie przetrzymuj moczu; gdy odczuwasz potrzebę idź niezwłocznie do toalety
  • oddawaj mocz przed snem: im dłużej jest przechowywany w pęcherzu, tym większe szanse na rozwój bakterii (gdy bakterie mają za dużo wolnego czasu, wpadają na głupie pomysły i się rozmnażają)
  • oddawaj mocz tuż po stosunku płciowym
  • dbaj codziennie o higienę miejsc intymnych (zasada numer 1: zawsze myj się w kierunku od przodu do tyłu) – np. płynem do tego przeznaczonym; przesadna higiena też nie jest dobra, gdyż niszczy naturalną florę bakteryjną
  • unikaj stosowania dezodorantów intymnych i dopochwowych środków plemnikobójczych
  • unikaj dodawania do kąpieli środków chemicznych, takich jak płyny z zapachami i bąbelkujące kule do kąpieli (ok – są fajne, ale lepiej zrezygnować z kąpieli w brokacie, niż walczyć z kolejną infekcją)
  • unikaj noszenia obcisłej bielizny ze sztucznego materiału, najlepiej nadaje się bawełna
  • przyjmuj żurawinę w postaci świeżych owoców lub preparatów z wyciągiem żurawiny z apteki (soki lub napoje żurawinowe w sklepach niestety zawierają więcej soku jabłkowego niż żurawiny): zapobiega ona przyczepianiu się bakterii na ścianach dróg moczowych
  • możesz stosować dodatkowo dopochwowe preparaty z Lactobacillus

Nieleczona infekcja pęcherza moczowego może prowadzić do stanu zapalnego nerek, a nawet narządów rodnych. Jeśli przy objawach zapalenia pęcherza moczowego wystąpi gorączka, dreszcze, krwiomocz i ból okolicy lędźwiowej należy się pilnie zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu lub do szpitala. Takie objawy mogą wskazywać na odmiedniczkowe zapalenie nerek, spowodowane bakteriami, które wędrują do dalszego odcinka dróg moczowych.

Wskazówka: Zjedliście dużą ilość buraczków? Spokojnie! Mocz może być podbarwiony i przypominać krew w moczu. Jeżeli nie macie innych objawów, warto odczekać do kolejnego oddania moczu i porównać kolor.


Ten poradnik omawia jedynie niektóre przypadki i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeżeli czujesz się źle i coś Ci dolega, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

1 thought on “Zapalenie pęcherza moczowego – gdy sikanie staje się horrorem

  1. ” … (gdy bakterie mają za dużo wolnego czasu, wpadają na głupie pomysły i się rozmnażają) ” – bezkonkurencyjne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *