korytarz życia z samochodami

Korytarz życia – zjedź i uratuj komuś życie!

Znacie tę sytuację, gdy jedziecie samochodem w trasę przez Polskę, a na drogach panuje pełna kultura i wszyscy jeżdżą według zasad?

No właśnie, ja też nie.

W tym poście nie chcę rozwijać tematu bezpieczeństwa na polskich drogach, bo o tym będzie jeszcze niejeden post. Dzisiaj też nie będę Wam pisać o wariatach na drogach, zabójczej prędkości, czy niebezpiecznych manewrach. Jeżeli jeździcie samochodem lub innym pojazdem sami pewnie wiecie, jak wygląda rzeczywistość.

Jako osoba, która zdawała prawo jazdy za granicą (a dokładniej w Niemczech) i brała udział w kursach bezpiecznej jazdy (a były one organizowane w naszej szkole – tut. gimnazjum) jestem po prostu zbulwersowana, a zarazem przerażona zachowaniem kierowców na polskich drogach. Tak, jestem przyzwyczajona do szybkiej jazdy po autostradach, ale uczono mnie przede wszystkim tego, aby podczas jazdy myśleć o innych i za innych, oceniać sytuacje i stawiać bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu na pierwszym miejscu. Wszystkie te rzeczy zaczęły nabierać jeszcze większego znaczenia, gdy zaczęłam pracować na oddziale ratunkowym i ujrzałam na własne oczy skutki nieprzestrzegania tych zasad – w tym przypadki ze śmiertelnym zakończeniem, spowodowane głównie nieumyślnym i możliwym do uniknięcia zachowaniem. 

Dlatego postanowiłam, że chcę Wam przybliżyć w kilku odcinkach wszystko, co jest ważne w ruchu drogowym, jak unikać tragicznych wypadków i dlaczego prawidłowe zachowanie i zwracanie uwagi w ruchu drogowym jest takie ważne. Jeżeli chociaż jeden z Was będzie dzięki temu bardziej bezpieczny, to może oznaczać o jeden wypadek mniej.

Zaczniemy od ważnego tematu, który często zostaje pominięty na naszych drogach: Korytarz życia

Nie wiecie co to takiego? Nie dziwię się. Przecież na kursach prawa jazdy nikt nie musi zajmować się tym zagadnieniem. Na polskich drogach ani razu go jeszcze nie widziałam. Korytarz życia jest jak mit, po prostu nie istnieje. Zatem nadszedł już najwyższy czas, abyście się dowiedzieli o nim, a przede wszystkim zaczęli go stosować.

Co to jest korytarz życia?

Korytarz życia to nic innego jak pozostawione miejsce (korytarz) dla pojazdów uprzywilejowanych w korku. Chodzi o to, aby uczestnicy ruchu drogowego utworzyli kolejny pas poprzez zjechanie jak najbliżej pobocza. Celem takiego korytarza jest szybszy dostęp do ewentualnych poszkodowanych w wyniku wypadku drogowego (przez który stworzył się korek), głównie chodzi o wóz strażacki i karetkę. Szczególnie ważne jest on na autostradach i drogach ekspresowych, na których korki mogą być kilkukilometrowe. Ułatwiony dojazd może zaoszczędzić nawet do kilku minut, który dla poszkodowanych może być na wagę złota. Korytarz życia może uratować komuś życie!

Jak prawidłowo utworzyć korytarz życia?

Należy tworzyć go poprzez zjechanie jak najbardziej na bok, jak tylko się da, w tym na pas awaryjny. Jeżeli znajdujemy się na drodze z jednym pasem ruchu dla każdego kierunku jazdy, wówczas zjeżdżamy na prawo. Przy drodze dwupasmowej (na przykład autostrada, droga ekspresowa) lewy pas zjeżdża na lewo, prawy na prawo. Przy drodze trzypasmowej lewy zjeżdża na lewo, środkowy i prawy zaś na prawo. Przy wielopasmowych drogach korytarz tworzy się zatem zawsze pomiędzy lewym pasem a pozostałymi pasami. Tytułowe zdjęcie pokazuje pokazuje, jak powinno to wyglądać w praktyce.

Kluczem do prawidłowo wykonanego korytarza życia jest zjeżdżanie od razu, gdy zobaczymy, że tworzy się korek, pozostawiając jak największą przestrzeń pomiędzy autami. Jeżeli dopiero zjedziemy, jak usłyszymy karetkę, będzie już za późno, a cała idea straci sens. Nawet jeżeli usłyszeliście w radiu, że korek, w którym stoicie, jest spowodowany remontem drogi, zawsze pamiętajcie, że gdzieś pomiędzy może wydarzyć się wypadek. Każdy korek powinien być dla Was sygnałem, aby jak najszybciej dołączyć się do utworzenia korytarza życia. W pewnym sensie korytarz życia jest rodzajem pierwszej pomocy. 

   Przejazd wozu strażackiego w korytarzu życia – Niemcy (zdjęcie prywatne)

Dlaczego nie mogą jechać na pasie awaryjnym?

Pas awaryjny, jak sama nazwa mówi, służy do szczególnych sytuacji i używa się go wówczas, gdy wystąpiła awaria i pojazd nie może poruszać się w ruchu drogowym. Po pierwsze, tak wielki pojazd, jak wóz strażacki nigdy nie zmieściłby się na wąskim pasie awaryjnym. Po drugie, potencjalnie stojące na tym pasie pojazdy będą blokować przejazd i mogą przyczynić się do niebezpiecznych manewrów. 

Na razie nieobowiązkowy

Chociaż korytarz życia funkcjonuje już od lat 80-tych, w porównaniu do innych krajów tworzenie korytarza życia w Polsce nie jest bezwzględnym obowiązkiem. Na razie za niedostosowanie się nie grozi Wam żadna kara. To jednak ma się zmienić, gdyż trwają prace nad usankcjonowaniem korytarza życia (wreszcie!). 

Miejcie jednak na uwadze, że tworzenie korytarza życia należy do dobrych manier i kultury drogowej. To trochę jak powiedzenie „dzień dobry“, gdy wchodzimy do sklepu lub „dziękuję“, gdy kelner przyniesie nam obiad. W tym przypadku dobre wychowanie może uratować komuś życie. Przy okazji wspomnę, że do dobrych manier należy również niezatrzymywanie się na wysokości miejsca wypadku, podziwianie i robienie zdjęć. Nie twórzcie sztucznego tłumu, skupcie się na drodze!

Gdy następnym razem będziecie stać w korku, pamiętajcie, że w płonącym, przygniecionym przez ciężarówkę samochodzie może znajdywać się Wasza mama, brat lub Wasze dziecko. To nie jest żadne wyolbrzymienie, takie scenariusze życie pisze na co dzień. Chcielibyście, aby karetka dotarła do nich jak najszybciej?

Nie bądź burakiem, zjedź na bok!

Więcej informacji na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *